Od kilku lat lata są coraz cieplejsze, przez co trudniej też nieść upały przebywając w domu. Z tego tez względu wiele osób decyduje się na montaż klimatyzacji w domu, lub tez na zwiększenie wydajności instalacji wentylacyjnej. Szczególna popularnością cieszą się metody schładzania powietrza działające w oparciu o wodę.

Zastosowania chłodnicy wodnej

chłodnica wodnaObecnie coraz większa ilość domów i mieszkań prywatnych jest wyposażona w klimatyzacje. Jest to wywołane podnoszącą się temperaturą powietrza, co skutkuje bardzo uciążliwymi falami upałów. Co jednak gdy nie chcemy lub nie możemy zainstalować klimatyzacji? W zwiększeniu wydajności i efektywności działania wentylacji naszego domu może nam pomóc chłodnica wodna. Wodne chłodnice kanałowe wykazują bardzo dużą skuteczność nawet w przypadkach, gdy dane pomieszczenie jest bardzo nasłonecznione i może obniżyć temperaturę powietrza nawet o kilka stopni bez zamontowanej klimatyzacji. Montaż chłodnic wodnych jest bardzo prosty, a większość modeli można zamontować w większości kanałów wentylacyjnych o okrągłym przekroju. Chłodnice można zamontować zarówno w głównym kanale nawiewnym, jak również w poszczególnych kanałach doprowadzających powietrze do pomieszczeń. Oczywiście do prawidłowego działania, chłodnice wodne musza być podłączone do instalacji wodnej. Warto wybrać te modle, u których tego podłączenia można dokonywać z dwóch stron, a nie tylko z lewej lub prawej. Aby chłodnica nie uległa szybkiej korozji warto wybierać jedynie te modle, których konstrukcja jest oparta o ocynkowaną blachę.

Kiedy nasze mieszkanie ma tendencje do silnego nagrzewania się podczas upałów, warto zadbać o to, aby maksymalnie zwiększyć efektywność działania jego wentylacji. Mona to osiągną na kilka sposobów, między innymi wietrząc mieszkanie nocą lub wieczorami, stosując cyrkulatory czy chłodnice montowane w kanałach wentylacyjnych. Te sposoby sprawią, że przybywanie w mieszkaniu będzie bardziej komfortowe bez konieczności montażu klimatyzacji.